Author: CCN
•3/21/2018 01:32:00 a.m.


Asociatia turistica sportiva civica si ecologista
CLUBUL DE CICLOTURISM "NAPOCA" (CCN)
str. Septimiu Albini nr.133 ap.18
400457 Cluj-Napoca   web: www.ccn.ro
tel. 0744-576836  e-mail: office@ccn.ro
CIF:  5800675  RNPJFSP: 3561 / A / 1992

DOI LA SUTA
PENTRU BICICLETA, SPORT, MUNTE, NATURA, CIVISM

Sta in puterea Dvs. sa faceti ca statul sa sprijine aceste domenii, fara sa cheltuiti ceva!

Stimata contribuabila, stimate contribuabil,

Din nou, Dumneavoastra, ca platitor de impozite, puteti sa decideti ce sa faca statul cu o parte din impozitul pe 2017 care vi s-a luat pe salariu sau pe alte cateva tipuri de venituri care sunt supuse impozitului pe venit. Astfel, conform prevederilor actualului Cod Fiscal (Art. 79, 82 alin.(6), 102 alin.(1) si 123 alin.(2)-(5) din Legea 227 / 2015), puteti directiona 2% din impozit spre o organizatie non-profit - de exemplu un ONG (asociatie sau fundatie). Nu va costa practic nimic, pentru ca e vorba de a decide utilizarea unor bani pe care statul oricum deja vi i-a luat sau urmeaza sa ii ia. Puteti face ca acesti bani sa fie virati de stat in contul unui ONG pentru desfasurarea unor proiecte de interes / utilitate publica in mod mai eficient si benefic societatii decat reusesc de regula sa o faca institutiile publice.

Cum puteti face practic acest lucru? Daca ati avut venituri din salarii sau indemnizatii pentru functii de conducere, sau pensii impozabile, sau ati fost PFA cu norma de venit, completati un formular si faceti ca el sa ajunga pana la 25 mai 2018 la Administratia financiara prin depunere la ghiseu sau trimis prin posta ca scrisoare recomandata cu confirmare de primire, sau transmitere electronica sau completare online prin softul oferit de ANAF prin "Spatiul Virtual Privat" (SPV). E vorba de formularul 230 "Cerere privind destinatia sumei reprezentand pana la 2% din impozitul anual pe veniturile din salarii si din pensii". Daca in 2017 ati activat ca PFA sau intr-o profesie liberala sau ati avut venituri din chirii, drepturi de autor, vanzari de actiuni sau alte asemenea si deci trebuie sa depuneti la Finante formularul 200 "declaratie privind veniturile realizate din Romania", completati in acesta si cap.III pct. 2).

Va propunem sa directionati acesti 2% catre asociatia noastra. Militam de peste 25 ani pentru un om sanatos intr-un mediu sanatos pentru a obtine astfel o dezvoltare durabila a societatii. In acest sens actionam in patru domenii importante si complementare: promovarea bicicletei (ca mijloc cotidian de deplasare, forma de turism si sport); sporturi montane (MTB, alpinism si escalada, turism montan, schi de tura etc.); protectia mediului si cunoasterea si dezvoltarea durabila a zonei montane; dezvoltarea societatii civile.

Am derulat sute de proiecte importante in toate aceste domenii.... Avem si in perioada urmatoare planuri mari, de la apararea spatiilor verzi si amenajarilor sportive din Cluj pana la realizarea unor refaceri de marcaje turistice, de la finalizarea Noii retele de trasee turistice montane marcate din judetul Cluj (RTTMM) pana la instituirea Retelei Nationale de Trasee Cicloturistice Marcate din Romania (RNTCMR), de la reeditarea unei harti cicloturistice a Romaniei pana la editarea unei monografii turistice a masivului Gilau-Mt.Mare, de la modificarea legislatiei rutiere in favoarea biciclistilor pana la promovarea unui proiect adecvat de retea de piste de biciclete pentru Cluj-Napoca, de la organizarea celei de-a 20-a editii a taberei de documentare cicloturistica "Bike Romania" pana la noi marsuri biciclistice si proiectii foto pentru public... Si multe altele, toate pe baza exclusiv de voluntariat! Pentru reusita lor avem nevoie si de sprijinul Dvs. !

CUM PUTETI DIRECTIONA CEI 2% DIN IMPOZIT CATRE PROIECTELE NOASTRE?

I:          Daca ati realizat in 2017 venituri din salarii sau surse asimilate acestora (cum sunt de exemplu indemnizatiile pentru exercitarea anumitor functii in institutii si organizatii publice si private) sau pensii impozabile, sau ati fost PFA impozitat pe norma de venit, trebuie sa completati un formular special pentru directionarea celor 2% din impozitul pe care vi l-a luat statul pentru 2017. Formularul are codul 230 si se numeste "Cerere privind destinatia sumei reprezentand pana la 2% din impozitul anual pe veniturile din salarii si din pensii" si este in formatul care a fost utilizat si anul trecut.

Pentru ca sa va fie cat mai simplu, va punem noi la dispozitie un formular tip 230 pe care datele noastre sunt deja gata scrise, incat trebuie sa completati doar datele Dvs. personale (nu e obligatoriu si e-mail, telefon, fax) la capitolul I, sa bifati la cap.II tipuri de venituri pentru care platiti impozitul pe venit, si la final semnatura, fara sa mai fie nevoie sa completati anexele sau alte rubrici sau sa anexati diverse acte. Formularul completat trebuie depus la registratura organului fiscal local sau trimis prin posta ca scrisoare recomandata cu confirmare de primire, pana la 25 mai 2018, sau se mai poate completa si depune electronic pe site-ul ANAF in "Spatiul Virtual Privat" daca v-ati configurat deja sau o faceti acum.

Tot pentru a va fi comod, daca nu aveti timp Dvs. sa il depuneti la "Finante" sau la posta, sau sa il intocmiti si depuneti electronic, puteti sa il faceti sa ne parvina noua din timp, urmand sa ne ocupam noi de depunere sau expediere catre organul fiscal de care apartineti, conform domiciliului, pentru a va scuti de cheltuieli si consum de timp.

Daca aveti domiciliul in Cluj-Napoca sau comunele din zona (Floresti, Gilau, Apahida, Chinteni, Feleacu, Ciurila, Baciu, Maguri-Racatau...), formularul trebuie depus sau trimis postal la: Administratia Judeteana a Finantelor Publice Cluj p-ta Avram Iancu nr. 19   Cluj-Napoca

II:         Daca urmeaza sa depuneti / trimiteti la Finante formularul 200 "declaratie privind veniturile realizate din Romania", completati in acesta si capitolul III pct. 2 astfel:

Nu este necesar sa completati campul " suma..... lei " de la rubrica II pct. 2) din formularul "230" respectiv de la rubrica III pct.2. din formularul "200", daca nu sunteti siguri de suma sau nu doriti sa o vada altii, pentru ca din ea pot deduce nivelul Dvs. de venituri. Suma va fi calculata de catre Administratia financiara si virata in contul bancar al asociatiei noastre.

Va stam la dispozitie cu placere pentru orice detalii despre asociatia noastra, despre realizarile trecute, proiectele in desfasurare si planurile de viitor, despre organizare si functionare, administrarea patrimoniului si bugetului si tot ce v-ar mai putea interesa. Ne puteti contacta pe coordonatele din antet!

Va multumim anticipat!
          
presedinte SIMONA POP
vicepresedinte CALIN CIMBRUDEAN
vicepresedinte ROXANA CLEJA
vicepresedinte TEODOR BOTEZ
vicepresedinte MIRUNA NOAGHI
director executiv RADU MITITEAN

ANEXE:

- Scrisoarea explicativa de mai sus, in format .pdf, pentru difuzare




- Formularul 230 precompletat cu datele CCN
 



, , , , |
Bookmark and Share
Author: CCN
•3/13/2018 05:49:00 p.m.


Asociatia turistica sportiva civica si ecologista
CLUBUL DE CICLOTURISM "NAPOCA" (CCN)
str. Septimiu Albini nr.133 ap.18
400457 Cluj-Napoca web: www.ccn.ro
tel. 0744-576836 e-mail: office@ccn.ro
CIF: 5800675 RNPJFSP: 3561 / A / 1992
=================================

MARSUL BICICLISTILOR CLUJENI - EDITIA 126 - MARTIE 2018

Sambata, 17 martie 2018, se va desfasura la Cluj-Napoca, in organizarea Clubului de Cicloturism Napoca (CCN), sub egida Federatiei Biciclistilor din Romania (FBR), o noua editie a Marsului Biciclistilor Clujeni (a 126-a din seria lunara inceputa in septembrie 2007 in continuarea celei anuale incepute de CCN in 1998).

Sunt bineveniti orice biciclisti clujeni. Intalnirea participantilor va fi in piata Unirii, la ora 11:00. Marsul va dura circa o ora si jumatate si va strabate zona centrala si pericentrala a Clujului si cartierele Marasti si Grigorescu.

Traseul concret este: Piata Unirii - Bd.Eroilor - Cl.Dorobantilor - str.Al.Vaida-Voevod - bd.21 Decembrie 1989 – p-ta Unirii - bd. Ferdinand - p-ta M.Viteazu - str.Horea - str. Dacia - str.Gen.Dragalina - bd.1 Decembrie 1918 - pasarela peste Somes - pista biciclete mal Somes - str. Uzinei Electrice - str.Stadion - Parcul Central S.Barnutiu - str. E.Isac - str.P.Maior - p-ta L.Blaga - str.Napoca - p-ta Unirii.

Este o noua ocazie de a reaminti autoritatilor locale, publicului si presei de nevoia promovarii utilizarii bicicletei ca o componenta esentiala a mobilitatii urbane durabile si alternativa viabila la transportul automobilistic, alaturi de transportul in comun si deplasarea pietonala.

Marsul este legat si de faptul ca editia trecuta a marsului a fost blocata de autoritati, prin cerinte abuzive care echivalau practic cu o interzicere, precum si de faptul ca Primaria clujeana a reactivat serviciul de biciclete comunitare Clujbike dar cu majoritatea bicicletelor avand serioase deficiente, de exemplu lipsa soneriilor si luminilor. In plus, Primaria continua sa nu rezolve gravele carente de semnalizare rutiera a infrastructurilor pentru biciclete (de exemplu banda comuna cu transportul public de la Primarie spre cart.Marasti, pe str.Memorandumului si bd.21 Decembrie), insista sa faca benzi comune pentru biciclete si transportul public mult prea inguste ca sa fie fezabile, nu renunta la politica de ingustare a trotuarelor, nu reface pistele degradate si multe promisiuni probiciclistice au ramas in continuare doar pe hartie si unele dintre cele realizate sunt in stare precara ca marcaje, plus de calitate redusa prin lipsa de continuitate si de latime inadecvate etc.

Totodata, marsul este, ca de obicei, si un prilej de contact, cunoastere si pedalare impreuna a biciclistilor clujeni, o ocazie de impartasire de opinii, de gasit colegi de excursii sau surse de echipament specific, de schimb de experienta pe tema magazinelor si service-urilor de biciclete si alte teme de interes si de cunoastere de noi trasee urbane.

Detalii despre editiile precedente ale marsului biciclistilor clujeni pot fi gasite si pe pe www.ccn.ro precum si pe site-ul aferent listei publice de discutii clujbike@yahoogroups.com

Prezentul comunicat se gaseste si online pe www.ccn.ro si evenimentul are pagina de facebook: https://www.facebook.com/events/2061140230789590/

Cluj-Napoca, 13.03.2018

RADU MITITEAN
director executiv CCN




, , , , , |
Bookmark and Share
Author: CCN
•3/08/2018 12:51:00 a.m.


Asociatia turistica sportiva civica si ecologista
CLUBUL DE CICLOTURISM "NAPOCA" (CCN)
str. Septimiu Albini nr.133 ap.18
400457 Cluj-Napoca    web: www.ccn.ro
tel. 0744-576836   e-mail: office@ccn.ro
CIF: 5800675  RNPJFSP: 3561 / A / 1992
=================================

FEMEIA SI BICICLETA - GANDURI DE 8 MARTIE 

8 MARTIE este ZIUA INTERNATIONALA A FEMEII. Este perceputa mai mult ca o zi de sarbatoare, de oferit flori si cadouri femeilor, in special mamelor, de evenimente festive sau de distractie. Dar este inca, si a fost la origine, aproape exclusiv, o zi de lupta pentru drepturi egale civile si politice.

Ideea de Zi a Femeii s-a nascut in SUA in prima decada a secolului XIX si s-a raspandit rapid in tarile mai dezvoltate, 8 Martie fiind consacrata pe plan international incepand cu 1914, si in 1917 o demonstratie a femeilor a fost scanteia pentru Revolutia Rusa. Abia din 1977 insa, Organizatia Natiunilor Unite a consacrat oficial la nivel mondial aceasta zi, si marcarea ei are si o tema specifica in fiecare an, legata de drepturile femeii. Tema stabilita de ONU pentru 2018 este "#PressforProgress", axata pe nevoile de schimbare si implicarea femeilor in schimbarile necesare in lume https://www.internationalwomensday.com/Theme  

In state indeosebi asiatice si africane, femeile se confrunta cu o problematica acuta social si juridic marcand o etapa prin etapa prin care societatile europene si americane au trecut in general acum un secol. Si nu e vorba doar de a li se conferi drept de vot si de a fi alese in functii publice, ci si de drepturi civile elementare, cum sunt cel de proprietate si mostenire, de casatorie libera, de intrunire si asociere libera, si nu in ultimul rand dreptul de libera deplasare. Unde drepturile femeii se intalnesc cu bicicleta.

Este notoriu ca pentru femei din tari precum Arabia Saudita este inca doar un vis sa poata circula pe bicicleta, si mai ales in mod liber, neinsotite, chiar si prin localitatea de domiciliu, iar in state mai putin fundamentaliste, desi nu risca pedepse fizice sau sanctiuni juridice, tot risca un oprobiu social, marginalizare si ostracizare, chiar daca se deplaseaza in scop utilitar, nu recreativ, si cu o tinuta vestimentara care numai pentru pedalat nu e adecvata....

Dar a fost o vreme cand si in statele europene si nordamericane o femeie pe bicicleta nu era doar o ciudatenie, ci un scandal public. Actualele prejudecati si mentalitati ce descurajeaza inca pedalatul urban feminin in Romania, dincolo de elementele tehnice, au deci radacini mai adanci, ce nu au fost inca, dar pot si trebuie eradicate.

In ultimele decenii ale sec.XIX, in SUA a crescut spectaculos numarul de biciclete, atingand milioane in uz, mii de fabrici, cluburi cu sute de mii de membri. Insa initial aproape numai barbati. rigiditatea epocii victoriene tinea femeile intr-o tinuta vestimentara ce facea extrem de dificila utilizarea bicicletei, era descurajat orice element care ar fi promovat o independenta ridicata a femeii si se exprimau public si ingrijorari penibile dar cu aere serioase si chiar pretins stiintifice cum ca mersul cu bicicleta ar fi un grav pericol de sanatate pentru femei, carora le-ar afecta diverse organe interne, dar si sistemul nervos, circulator sau reproducator, fara sa existe aceleasi ingrijorari cu privire la conditiile de munca mizere din fabrici sau la sedentarismul impus tehnic de societate, cum bine remarca sarcastic un jurnalist onest al vremii. Atitudinea din acei ani inca foarte patriarhali se corela cu lipsa dreptului de vot si a altor drepturi civile si politice pentru femei.

Lupta pentru emancipare, pentru obtinerea de egalitate in drepturi cu barbatii, a avut ca element esential "sufragetele" - care luptau pentru dreptul de vot, insa implicit era vorba de tot ansamblul de drepturi civile si politice si de mentalitatile care statea in calea unui tratament egal. Si aici a intervenit bicicleta. Celebra activista americana Susan B Anthony scria in 1896: "Cred ca bicicleta a facut mai mult decat orice alt lucru din lume pentru emanciparea femeii'.  Iar o alta autoare celebra, Frances Willard, a inspirat generatii prin cartea ei publicata in 1895 - " A Wheel Within a Wheel: How I Learned to Ride the Bicycle" contextul fiind frumos sintetizat in articole precum http://www.annielondonderry.com/womenWheels.html

Bicicleta a adus argumentul obiectiv pentru renuntarea la corsete si rochii pana la pamant, trecand la rochii mai usoare, scurte si comode si pantaloni bufanti si adesea trei-sferturi, in ciuda opiniei ca ar fi o tinuta nedemna, ce ar promova depravarea, cum nu se sfiau sa afirme penibil "moralistii" vremii, care au infiintat chiar o asociatie de lupta contra "scandalosului" obicei ca femeile sa poarte uneori pantaloni! Bicicleta a adus si o mobilitate independenta de neimaginat anterior, largind mult sfera de contacte sociale, si a deschis si calea de acces la calatorii de agrement, exercitiu fizic cu scop sportiv.

Bicicleta a devenit un simbol al "noii femei" a epocii moderne, acum peste un secol, chiar daca in toate statele dezvoltate a mai fost nevoie de decenii pana la egalitate juridica si drept de vot, si chiar daca si in ziua de astazi mai persista inegalitati, inclusiv in gradul de utilizare a bicicletei ca mijloc de deplasare cotidiana. Desi se intelege tot mai mult ca, pe langa faptul ca este un vehicul eficient energetic, ecologic, sanatos, suficient de rapid si comod in mediul urban in cele mai multe cazuri, accesibil financiar si capabil sa asigure si transportul unor bunuri, bicicleta perfect compatibil si cu eleganta si feminitatea.

Clubul de Cicloturism "Napoca" (CCN) a putut constata si documenta in cei peste 25 de ani de activitate faptul ca, in domeniul promovarii biciclismului utilitar si recreativ in marile orase din Romania, dincolo de infrastructuri inadecvate mersului pe bicicleta, exista si probleme specifice nemateriale, inclusiv mentalitati si prejudecati ce duc la o imagine publica nefavorabila a biciclistilor in general si a biciclistelor in mod special. Aceasta realitate a generat o anumita retinere pentru femei in a utiliza bicicleta.

Dar situatia este in curs de ameliorare, cu contributia activa a campaniilor de profil derulate de CCN si de diverse organizatii probiciclistice din Romania. Dealtfel, CCN a avut si are presedintie feminina in majoritatea celor 25 de ani de existenta a asociatiei, si chiar o majoritate feminina in consiliul director. Nu a fost deci intamplator ca CCN s-a implicat pe aceasta linie si a organizat primul eveniment de acest tip din Romania, in 2008, cu titlul "Elegant pe Bicicleta", inspirat de proiectul deschizator de drum "Cycle Chic" lansat initial la Copenhaga si raspandit intre timp pe plan mondial, ca demers de combatere a prejudecatilor privind compatibilitatea utilizarii bicicletei ca mijloc cotidian de deplasare urbana in scop utilitar cu eleganta vestimentara.


CCN a organizat la Cluj-Napoca editii SkirtBike in 2012, 2013 si 2014.  La cea din 2012, Simona Pop, presedintele din acel moment al Clubului de Cicloturism "Napoca" declara: "Noi, fetele si femeile bicicliste din Cluj, ne dorim ca, dincolo de un eveniment placut de socializare si cu conotatii mondene, de lifestyle, sa fim si ambasadoare ale mersului pe bicicleta in fata autoritatilor locale, mass-mediei si publicului, sa atragem atentia asupra situatiei actuale a pistelor de biciclete, a rastelurilor publice, a intregii infrastucturi biciclistice existente, promise sau necesare in Cluj-Napoca, in contextul mai larg al unei mobilitati urbane durabile care deocamdata lipseste orasului nostru".

Din 2015, CCN organizeaza anual evenimentul "Velo Chic Cluj", ce are caracter complementar celorlalte actiuni de promovare a utilizarii bicicletei in Cluj-Napoca pe care le deruleaza CCN, cum sunt de exemplu actiunile de lobby, proiectiile publice foto-video si marsurile lunare ale biciclistilor clujeni, ce pot fi urmarite si pe www.ccn.ro , toate avand rolul lor si pentru a face ca lucrurile sa se indrepte in sfarsit, chiar daca inca prea lent, in directia fireasca, si anume de a deveni o normalitate imaginea unei bicicliste imbracate elegant si existenta respectului necesar din partea altor participanti la traficul rutier.

Cluj-Napoca, 8 martie 2018

Simona Pop - presedinte CCN
Roxana Cleja - vicepresedinte CCN, coordonator de program VeloChic
Miruna Noaghi - vicepresedinte CCN
Radu Mititean - director executiv CCN



, , , |
Bookmark and Share
Author: CCN
•3/04/2018 01:01:00 a.m.


Asociatia turistica sportiva civica si ecologista
CLUBUL DE CICLOTURISM "NAPOCA" (CCN)
str. Septimiu Albini nr.133 ap.18
400457 Cluj-Napoca   web: www.ccn.ro
tel. 0744-576836  e-mail: office@ccn.ro
CIF:  5800675  RNPJFSP: 3561 / A / 1992
========================================

BICICLETA - CAMPIOANA A EFICIENTEI ENERGETICE

5 Martie este Ziua Mondiala a Eficientei Energetice, o tema-cheie pentru rezolvarea problemei asigurarii energiei necesare societatii moderne. Cu acest prilej, Clubul de Cicloturism "Napoca" (CCN) si celelalte organizatii membre ale Federatiei Biciclistilor din Romania (FBR) reamintesc faptul ca bicicleta este dovedita ca fiind modul terestru de deplasare cel mai eficient energetic din toate cele existente. Un motiv in plus de a promova bicicleta ca optiune de mobilitate in special urbana, pe care autoritatile publice continua sa o neglijeze in Romania.

Tema eficientei cu care este utilizata energia apare tot mai mult in dezbaterea politica si academica, in preocuparile din economie si societate, dar este prea mult axata pe chestiuni industriale si tehnologice si pe eficienta energetica a cladirilor, motoarelor sau diverselor procese, neglijand un domeniu esential pentru eficienta energetica - cel al mobilitatii, al transporturilor, unde exista un imens potential de imbunatatire a situatiei prin promovarea formelor de deplasare cu consum de energie cat mai redus.

Bicicleta este cel mai eficient mod de transport terestru din punct de vedere energetic, depasind mersul pe jos, trenul si toate categoriile de autovehicule, motiv suplimentar pentru care ar merita promovata in special ca mijloc cotidian de transport in mediul urban. Astfel, studiile de specialitate arata ca deplasarea cu bicicleta, la viteza obisnuita de 15-20 km /h se face cu o eficienta energetica de doua-trei ori mai mare fata de mersul pe jos, de patru-cinci ori mai mare decat deplasarea cu mopedul sau trenul, de sase-opt ori mai mare decat deplasarea cu automobilul daca sunt mai multi pasageri, si de circa noua-zece ori mai mare decat prin inot sau calare pe cal. Daca intr-un automobil este o singura persoana, eficienta energetica a deplasarii este de zeci de ori mai redusa decat daca deplasarea s-ar face pe bicicleta, cifrele exacte depinzand si de viteza masinii, eficienta scazand la viteze mari din cauza cresterii exponentiale a frecarii cu aerul.

Este de mentionat si faptul ca eficienta motorului unui autoturism actual este de circa 25%, la acelasi nivel cu cea a corpului uman in ce priveste transformarea, prin "ardere" a combustibilului (alimentelor, in cazul omului) in energie mecanica. Eficienta de transmitere a fortei de la picioarele omului, prin pedalare, la roata motrice, se apropie la o bicicleta bine intretinuta de 100%, iar din punct de vedere al transportului de greutati, bicicleta are cel mai bun raport din toate vehiculele, putand transporta normal mase de peste zece ori masa proprie, raport care la autovehicule este cu mult inferior, explicand si eficienta mult mai redusa.

Asigurarea necesarului de energie pentru civilizatia umana se poate face prin reducerea nevoilor de energie inclusiv prin cresterea eficientei energetice, o alternativa mult mai ecologica si economica fata de continuarea cresterii si consumului de energie, facut cu distrugerea mediului natural prin exploatarea resurselor neregenerabile cum sunt carbunele, gazul metan, petrolul si uraniul, dar si prin producerea de energie doar aparent "verde" cum sunt "padurile" de eoliene si sutele de microhidrocentrale ce sunt pe cale sa distruga peisajul, biodiversitatea si ecosistemele raurilor Romaniei.

In cadrul promovarii eficientei energetice, domeniul transporturilor ar trebui sa beneficieze de atentie sporita, inclusiv prin reducerea transporturilor motorizate rutiere si promovarea celor cu eficienta energetica inalta, ce pe plan interurban si international trebuie sa insemne in special promovarea transportului feroviar, iar pe plan urban si periurban ar trebui sa insemne promovarea transportului public si a bicicletei.

Cluj-Napoca, 4 martie 2018

RADU MITITEAN
director executiv - Clubul de Cicloturism Napoca (CCN)
presedinte - Federatia Biciclistilor din Romania (FBR)

Un grafic sugestiv care circula pe Internet:

, |
Bookmark and Share
Author: CCN
•2/19/2018 05:29:00 a.m.


Asociatia turistica sportiva civica si ecologista
CLUBUL DE CICLOTURISM "NAPOCA" (CCN)
str. Septimiu Albini nr.133 ap.18
400457 Cluj-Napoca    web: www.ccn.ro
tel. 0744-576836   e-mail: office@ccn.ro
CIF: 5800675  RNPJFSP: 3561 / A / 1992
=================================


Protest:

MARSUL BICICLISTILOR CLUJENI,
DIN NOU INTERZIS ABUZIV DE AUTORITATI

1.         Rezumat

Sambata, 17 februarie 2017, ar fi trebuit sa aiba loc a 125-a editie lunara a Marsului Biciclistilor Clujeni, organizata de Clubul de Cicloturism "Napoca" (CCN) sub egida Federatiei Biciclistilor din Romania (FBR).

Actiunea a fost insa indirect interzisa de autoritati, care chiar la momentul inceperii ei au comunicat verbal organizatorilor conditii inacceptabile si absurde, fortandu-i sa o anuleze, dupa ce in ziua precedenta transmisesera in scris acordul pentru desfasurare marsului asa cum fusese declarat de CCN conform legii.

Este un abuz care nu pare deloc intamplator, caci se coreleaza cu numeroase atitudini antibiciclistice si antimanifestatii pe care autoritatile le manifesta in ultima vreme la nivel local si national.

2.         Context

Ca la cele peste 120 de editii anterioare, intinse pe mai bine de un deceniu, CCN, in calitate de organizator, a declarat autoritatilor organizarea manifestarii publice in cauza, conform Legii 60 / 1991, in scris, cu cel putin trei zile inainte, cu respectarea modelului de declaratie prevazut de anexa la mentionata lege si furnizand toate detaliile cerute de lege. Primaria avea, conform art. 11 din Legea 60 / 1991, la dispozitie 48 de ore pentru a analiza, si eventual hotari si notifica catre CCN decizia motivata de interzicere, pe unul din motivele prevazute de lege, cum este de exemplu situatia in care la acea ora pe acea zona / traseu era deja declarata o alta manifestare, sau urma sa se desfasoare lucrari tehnico-edilitare de mare amploare, sau scopul si natura manifestarii incalca normele legale si bunele moravuri (conform art.5, 9 si 10 din Legea 60 / 1991).

Primaria clujeana nu a transmis oficial nicio decizie de interzicere a manifestarii, ba dimpotriva, in 16 februarie a trimis un acord scris, ca la fiecare din cele peste 120 de editii precedente, desi conform legii nici nu era necesar vreun asemenea acord, aviz sau autorizatie, manifestarea fiind supusa doar declararii, deoarece nu solicitam inchiderea circulatiei publice pe strazile pe care urma sa treaca coloana de biciclisti, iar prin numarul de participanti si modul de desfasurare nu intra in categoriile speciale de manifestari care necesita autorizarea prealabila si luarea de catre autoritati de masuri speciale si nici macar nu se punea problema unei stanjeniri semnificative a normalei deplasari pe strazile vizate.

Ca in toate cele peste 120 de editii anterioare, acea adresa, nesolicitata, din partea Primariei, cuprindea mentiunea ca marsul se va desfasura "fara restrictionarea circulatiei rutiere" si "cu respectarea regulilor de circulatie". Adresa se redacta in urma sedintei comisiei speciale, compuse din reprezentantii Primariei, Politiei Rutiere si Jandarmeriei, care analizeaza toate manifestarile publice declarate de organizatori si care, la nevoie, poate solicita organizatorilor modificari de orar sau traseu si, in situatii speciale, poate decide interzicerea manifestarii.

3.         Interpretari si practici anterioare ale autoritatilor

Exprimarea "fara restrictionarea circulatiei rutiere" si "cu respectarea regulilor de circulatie" din acordurile scrise emise de Primarie, a fost constant interpretata in ultimul deceniu de Politia rutiera, prin agentii ei prezenti la startul marsului, ca referindu-se la obligatia de a nu circula pe contrasens, de a nu o ocupa mai mult de o banda de circulatie si de a respecta semnificatia indicatoarelor "stop" si "cedeaza trecerea" respectiv a culorii semaforului.

In practica insa, aceasta cerinta de a ceda trecerea si a opri cand la semafor se face rosu, ce ducea adesea la fragmentarea coloanei de biciclisti, cu necesitatea regruparii ulterioare, a fost insa in fapt in mod sistematic ignorata chiar de echipajele de Politie rutiera si / sau locala care au fost trimise sa escorteze coloana de biciclisti la aproape fiecare editie a marsului.

Chiar Politia ne-a incurajat sau chiar solicitat sa continuam deplasarea in coloana compacta daca intre timp se face rosu la semafor, si chiar masinile de Politie au blocat ele insele celelalte directii de acces in intersectiile in cauza, recurgand la girofarurile si difuzoarele din dotare, pentru a asigura ca trece compact intreaga coloana de biciclisti. Au motivat de fiecare data ca scopul lor e sa minimizeze impactul trecerii coloanei de biciclisti asupra traficului rutier si ca prin acea deplasare compacta se trece mai repede si cu deranj mai redus pentru traficul motorizat.

Din acelasi motiv, Politia nu doar ca nu a criticat, ci chiar a insistat practic de fiecare data, la cele peste 120 de editii, ca biciclistii participanti sa ocupe o banda de circulatie (nu mai multe), ruland cate doi sau trei in paralel, pentru a se asigura compactetea coloanei, alminteri putand sa se intinda pe distante mari.

La niciuna din cele peste 120 de editii lunare anterioare, nici Politia rutiera, nici cea locala si nici Jandarmeria, cand au fost prezente (caci uneori nu au venit decat doua sau unul dintre cele trei organe de ordine, alteori niciunul, sau au ramas doar la inceputul marsului)  nu au solicitat sau sugerat ca participantii sa ruleze intr-un singur sir, unul in spatele celuilalt.

4.         Ratiunea interpretarilor anterioare

Nici nu ar fi avut sens, intr-o manifestare organizata, sa solicite autoritatile un alt comportament al biciclistilor participanti la mars, caci, pe de o parte, se lungeste mult coloana si induce o mai mare interferenta cu traficul motorizat (avand in vedere interdictia legala de intercalare in coloane si dificultatea de a de depasi o coloana foarte lunga si recomandarea legala ca spatiul lateral de siguranta sa fie fata de biciclsti de minim 1,5 metri, ceea ce de facto exclude devansarea si obliga la depasire, adica cu trecerea pe alta banda sau pe sensul opus).

Iar, pe de alta parte, intr-un asemenea caz deplasarea grupului de biciclisti nu mai are nimic special, din moment ce ruleaza ca orice participanti la trafic din acea categorie, astfel ca nu ar mai exista vreo ratiune de declarare a manifestarii si cu atat mai putin de escortare de catre Politie a coloanei de biciclisti, asa cum nici coloanele de masini grupate in alai de nunta, desi sunt o coloana organizata, nu necesita declarare la autoritati si nu se escorteaza de catre Politie, pentru ca ruleaza la fel ca alte autoturisme si numarul nu este asa de mare incat sa creeze situatii speciale.

O cerinta ca biciclistii, in cadrul unei manifestatii declarate si agreate de Primarie, Politie si Jandarmerie, sa ruleze numai in sir indian, este absurda nu doar din prisma impactului asupra traficului rutier, ci mai ales din prisma impactului asupra acelei manifestatii, careia ii anuleaza compactetea si vizibilitatea si ingreuneaza mult comunicarea intre manifestanti si intre acestia si organizatori.

Scopul prevederilor Legii 60 / 1991 este dealtfel nu sa restranga exercitiul dreptului de intrunire si manifestare, pentru a nu se perturba activitatile obisnuite, ci, dimpotriva, sa asigure un cadru legal favorabil exercitarii de catre cetateni a dreptului de libera intrunire prevazut de art.39 din Constitutia Romaniei si ocrotit de numeroase tratate internationale in domeniul drepturilor omului, la care Romania este parte, si este aparat energic de jurisprudenta CEDO, ce impune o severa restrangere a cazurilor in care autoritatile pot interzice sau limita direct sau indirect exercitarea acestui drept fundamental intr-o societate demcratica, analizand atent proportionalitatea intre restrictiile impuse si justificarea lor obiectiva.  

Cum ar fi ca in cadrul vreunei procesiuni politice sau sindicale pe un drum public, sa se ceara pietonilor care compun coloana de manifestanti sa mearga cate unul, in sir indian? Sau chiar numai pe trotuar, ca sa "nu deranjeze traficul rutier"? Sau cortegiilor mortuare care se deplaseaza pe drum public, si nici macar nu sunt supuse declararii la autoritati? Absurdul unor asemenea idei este evident si autoritatilor, de aceea nici nu au cerut vreodata asa ceva organizatorilor de marsuri politice sau sociale, cu atat mai putin procesiunilor religioase, paradelor sau defilarilor oficiale sau participantilor la antrenamente sau competitii sportive oficiale desfasurate pe drum public. Pana acum....

5.         Autoritatile clujene interzic in fapt a 125-a editie e Marsul Biciclistilor Clujeni

Asa cum s-a mentionat deja, autoritatile nu doar ca nu au comunicat o decizie de interdictie, ci, dimpotriva, au comunicat un acord scris, in redactarea standard utilizata constant de peste un deceniu, ce nu a fost considerata niciodata in discordanta cu modul in care e organizat si desfasurat, de peste un deceniu, marsul lunar al niciclistilor clujeni, in speta cu ocuparea unei benzi de circulatie, pe care se deplaseaza compact coloana de biciclisti. Nimic nu prevestea ce urma sa se intample.

Fiind zi de weekend, in sezon hivernal, nu ne aspteptam la multi participanti, si nici nu s-au adunat decat mai putin de 20 de biciclisti in P-ta Unirii, la ora la care trebuia sa inceapa marsul (17 februarie 2018, ora 11:00). Dealtfel, similar a fost si la editia din ianuarie 2018, cand dealtfel nu au venit nici Politia rutiera, nici Politia locala, nici Jandarmeria, cum dealtfel sugeram in fiecare declarare a marsurilor biciclistice lunare, argumentand de ce nu este nevoie de prezenta si escortare de catre organele de ordine, si mai ales de ce nu cu autovenicule....

De data aceasta am observat, cu suprindere, ca au aparut echipaje de Politie rutiera, Politie locala si Jandarmerie, si responsabilul de actiune notificat de noi anterior acestor autoritati, care fuseste anterior abordat telefonic de reprezentantul Jandarmeriei, a fost acum chemat, tot telefonic, la ei, de echipajul Politiei rutiere prezent in coltul sudvestic al Pietei Unirii, la coltul cu str. Napoca si str. Universitatii, tocmai cand organizatorii dadeam participantilor indicatiile specifice pentru participarea la mars (de exemplu ocuparea unei singure benzi, oprirea la semafor daca este rosu, nedepasirea deschizatorului de coloana, pastrare compacta a coloanei....).

Dupa cateva intrebari tehnice, de genul daca traseul marsului va fi cel declarat autoritatilor, brusc politistul rutier care a initiat discutia, in prezenta si auzul celorlalti reprezentanti ai politiei rutiere, politiei locale si Jandarmeriei, pe un ton amenintator si chiar agresiv, a pus in vedere delegatului CCN ca "au pornit camerele" (video) si vor inregistra totul si sunt cu ochii pe noi si vor sanctiona cea mai mica abatere pe care ar comite-o vreun biciclist participant in sensul nerespectarii intergrale a regulilor de circulatie, inclusiv a celor privind obligatia biciclistilor de a circula pe un singur rand !!?? si vor fi facut raspunzatori si organiztatorii etc.

Mi-am manifestat totala surprindere privind aceasta interpretare radical schimbata fata de toate cele peste 120 de editii lunare precedente, aratand ca nu s-a modificat nimic in legislatie sau in adresele Primariei. Initial mi s-a dat de inteles ca pana acum nu am cunoscut si nu am respectat legile dar s-a terminat cu toleranta.... Am aratat ca, intamplator avocat fiind, sunt foarte in tema cu prevederile legale si interpretarea lor, si consider corecta cea de pana acum si nu vad niciun motiv de schimbare a interpretarii.

Replica, cu ton ironic si superior, a fost in sensul ca interpretarile se pot schimba, nu sunt eterne, si iata s-au schimbat si daca nu ne vom supune lor vom suporta rigorile legii. Deja mina serioasa a politistului se transformase intr-un ranjet sfidator, desi fusesem politicos si desi la niciuna dintre cele peste 120 de editii precedente ale Marsului Biciclistilor Clujeni nu fusese vreun incident, nu fusese nimeni sanctionat macar cu vreun avertisment, nici dintre organizatori nici dintre participanti, ba chiar am intalnit aproape totdeauna o atitudine pozitiva din partea organelor de Politie si Jandarmerie.

Mi s-a explicat ca nu se poate tolera ideea unei deplasari cu mai multi biciclisti in paralel, ocupand o banda de circulatie, pentru ca "ar insemna sa fie perturbat traficul rutier". Am aratat ca, raportat la situatia traficului auto intr-o zi de sambata dimineata, si raportat la numarul foarte redus de participanti, ideea este ridicola si ca atitudinea este evident sicanatoare, si echivaleaza unei interdictii de facto a marsului, pentru ca daca e vorba sa ruleze participantii in regimul obisnuit prevazut de legislatia rutiera, deci inclusiv la modul ca trebuie sa fie in sir indian, si numai pe pistele de biciclete unde acestea au fost trasate, si cu coborat de pe biciclete si trecut succesiv, ca pietoni, traversarile pentru pietoni, acolo unde pistele nu au continuitate la intersectii, nu se mai poate vorbi de vreo manifestare organizata si nici nu mai poate fi identificata vizual ca atare de catre ceilalti participanti la trafic, si nu mai exista vreo ratiune de a fi declarata si escortata de organele de Politie, si deci nu ne ramane decat sa luam act de aceasta interzicere abuziva si sa anulam manifestarea, si sa facem ulterior demersurile ce se impun in fata acestui abuz.

Prin urmare am comunicat participantilor situatia creata, am comunicat decizia organizatorilor de a declara marsul anulat din punct de vedere al legislatiei privind adunarile publice, si faptul ca noi, cei cativa membri CCN prezenti, vom face o deplasare privata, informala, pe traseul planificat initial pentru mars, cu respectarea tuturor prevederilor legislatiei rutiere, ca si cum am fi fiecare pe cont propriu, fara nicio conotatie de actiune organizata, ca ne cerem scuze pentru ca i-am invitat si acum anulam marsul si ca fiecare e liber sa faca de doreste.  Am pornit si am constatat ca o parte din nemembrii asociatiei care venisera sa participe la marsul biciclistic ne urmeaza.

6.         Politia si Jandarmeria recurg la urmarire si monitorizare ostentativa in scop de intimidare

Cei circa 15 biciclisti porniti individual, pe cont propriu, pe traseul planificat pentru mars, am constatat ca suntem escortati colectiv sau alternativ de catre echipaje de politie rutiera, locala si jandarmerie, aparent chiar cele prezente la locul unde trebuia sa incepem marsul, autovehiculele respective ruland cu viteza redusa in urma sau in lateralul nostru sau depasindu-ne si asteptandu-ne din loc in loc.

Din Centru pana in cartierul Gheorgheni si apoi Marasti, din nou in Centru si apoi pana in cartierul Grigorescu si inapoi in Centru am fost monitorizati de mai multe echipaje alternativ, doar-doar vor surprinde vreo incalcare cat de mica a vreunei norme rutiere, pentru a aplica promisele amenzi, care se stie ca sunt enorme (minim 870 lei pentru orice incalcare de norma rutiera specific biciclistica, de exemplu lipsa unui catadioptru pe bicicelta, rularea cativa metri pe trotuar sau pe trecerea de pietoni etc.).

Nu au reusit sa depisteze vreo neregula, desi peste o ora au consumat combustibil si timpul lor de lucru, platit de noi ca si contribuabili, ruland pe strazi aproape pustii pentru a urmari si intimida o duzina de biciclisti circuland regulamentar pe strazile orasului. Pentru ca numai in scop de intimidare putea fi practica rularii in paralel sau de a si cobori din autoturismele de serviciu, si a sta pe strada cu aparatura de filmare / fotografiere in mana, indreptata spre biciclistii in trecere, desi erau pornite probabil si camerele din autovehiculele respective. Era evidenta insisenta si chiar ostentativitatea cu care echipajele ne-au privit si inregistrat, ca pe niste suspecti sau faptuitori de ilegalitati, desi legal nu ni se putea imputa nimic. Sau poate exercitarea unor drepturi constitutionale o fi devenit un moft intolerabil in tipul de stat in care poare sa se transforme Romania?.

7.         Interziceri abuzive in trecut a Marsului Biciclistilor Clujeni

Nu e primul abuz. Precizam ca in martie 2014 am mai avut parte de o interzicere, tot abuziva, a editiei lunare de atunci a Marsului Biciclistilor Clujeni, la acea vreme tardiva dar expresa, sub pretextul existentei altor manifestatii pe traseul propus si pe variante altenative, manifestatii dovedite inexistente, invocate de autoritati doar ca pretext pentru o prima interzicere, iar a doua interzicere abuziva a invocat insuficienta resurselor umane pentru escortare, desi legea nu impune escortarea si nici nu permite intrerzicerea pe un asemenea motiv. Detalii privind acel episod sunt prezentate la http://ccncluj.blogspot.ro/2014/03/marsul-biciclistilor-clujeni-interzis.html

De asemenea, in ianuarie 2012, autoritatile locale au interzis abuziv marsul biciclistilor clujeni programat pentru acea luna, sub pretextul unor eventuale situatii meteo nefavorabile, desi nu exista o baza legala pentru pronuntarea pe acest motiv a unei interdictii. Detalii privind acel episod sunt prezentate la http://ccncluj.blogspot.ro/2012/01/politia-interzice-abuziv-marsul.html

Totusi, in trecut asemenea interziceri au ramas un fenomen izolat si nu pareau sa se integreze intr-o campanie coerenta contra biciclistilor sau contra ONG-urilor militante in general sau a CCN in particular, ceea ce nu mai pare atat de sigur la ora actuala....

8.         Alte abuzuri politienesti recente si probleme conexe

Atitudinea negativa si abuziva a autoritatilor este posibil direct legata de faptul ca, in calitate de ONG militant promotor al biciclismului urban si protectiei mediului in Cluj-Napoca, Clubul de Cicloturism "Napoca" (CCN) a fost un critic constant si acerb al politicilor si practicilor primariei clujene in materie de mobilitate urbana in general si de masuri legate de circulatia biciclsitica si pietonala in special, masuri abuziv avizate de Politia rutiera, si a denuntat constant favorizarea circulatiei automobilistice in dauna formelor durabile de transport, calitatea inadecvata a putinelor infrastructuri pentru biciclete, tergiversarea sistematica a indeplinirii promisiunilor repetate privind realizarea de noi piste de biciclete si rezolvarii deficientelor celor existente si alte asemenea.

Este de remarcat faptul ca, spre deosebire de actiunile CCN, autoritatile nu s-au manifestat represiv fata de alte actiuni biciclsice in oras, inclusiv fata de cele care nici macar nu sunt declarate conform legii dar pe de alta parte au numar mai ridicat de participanti si duc la blocarea traficului motorizat pe intreaga artera de circulatie respectiva, nu doar ocuparea unei benzi de circulatie cum se intampla la marsurile biciclsitice organizate de CCN. Tolerarea "Critical Mass"-urilor din ultima zi de vineri a lunii (in care CCN nu are nicio implicare), dar si a unor manifestatii pe teme politice repetitive care au dus la perturbari semnificative pe durata de ore intregi a circulatiei motorizate in in zona centrala a orasului,  arata ca autoritatile au o specifica incrancenare contra CCN, probabil si pentru ca a mers la nevoie si dincolo de simplele memorii, strangeri de semnaturi de sustinere, proteste mediatice si de strada, si a actionat si invins de multe ori in instantele judecatoresti abuzurile autoritatilor locale si a denuntat specific si documentat ilegalitatile acestora.

Este greu sa nu se puna intrebarea daca aceste atitudini ale autoritatilor fata de actiunile probiciclistice ale CCN nu sunt corelate cu o serie de alte actiuni ale autoritatilor vizand lideri si militanti mai activi din organizatiile de biciclisti sau problemele biciclistilor in general.

Astfel, un politist rutier clujean a amendat abuziv un biciclist clujean (LL), constant participant la marsurile biciclistice si militant activ pentru drepturile biciclistilor, imputandu-i ca nu purta vesta reflectorizanta cand circula cu bicicleta pe o strada din Cluj-Napoca, desi legislatia in vigoare nu impune elemente reflectorizante pe imbracamintea biciclistului decat in afara localitatilor sau in cele in care nu functioneaza sistem de iluminat public. Conducerea Politiei a negat ca acel politist ar fi comis un abuz, si a continuat sa il acopere inclusiv dupa ce acel proces-verbal de contraventie, abuziv intocmit, a fost anulat de instanta judecatoreasca.

Un alt exemplu este un membru activ CCN, chiar vicepresedinte al organizatiei noastre, care, fiind agresat verbal si apoi si fizic de un sofer pe care il atentionase ca blocheaza abuziv o pista de biciclete, si chemand Politia in ajutor cand agresiunea a devenit violenta, a avut neplacuta surpriza sa constate ca politistii veniti la locul agresiunii par prieteni cu agresorul, nu il sanctioneaza nici pentru incalcarea legislatiei rutier nici pentru agresiunea comisa, in schimb inventeaza acuze si imputa ilegalitati inchipuite la adresa victimei si o "sfatuiesc" sa nu depuna plangere penala contra agresorului. Cand colegul nostru totusi isi ia certificat medico-legal si depune plangerea penala, primeste de la acel politist un proces-verbal de contraventie pentru tulburarea ordini si linistii publice prin acea altercatie verbala si apoi fizica in care el a fost victima! Demersurile pentru anularea si pedepsirea acestui abuz politienesc sunt in curs....

Un al treilea exemplu este modul cum a decis recent Politia clujeana sa trateze problema unui furt de biciclete, propunand clasarea dosarului penal de furt calificat pe motiv ca furtul de biciclete este o fapta minora, care nu prezinta pericolul unei infractiuni, si deci nici nu are rost sa fie cercetata de organele de urmarire penala ca infractiune, astfel ca pagubitul - activist biciclist cu functie de conducere in CCN este prezentat ca o persoana care a deranjat inutil organele de urmarire penala cu plangerea referitoare la furtul bicicletei lui, din loc public, prin taierea legatorii ei, tocmai vizavi de Palatul de Justitie. Politia considera ca nici nu merita sa ancheteze un asemenea furt si deci invita practic hotii la noi furturi de biciclete, asigurandu-i ca nu va considera infractiune un asemenea furt... Solutia de clasare a fost contestata, demersul de anulare a acestei masuri abuzive fiind in curs.

Un al patrulea exemplu este manipularea publicului prin prezentarea trunchiata si interpretarea abuziva a unor date statistice privind accidentele rutiere, creionand circulatia biciclistica in mod fals ca fiind periculoasa. Astfel, in mod repetat si insistent, Inspectoratul de Politie a Judetului Cluj a precizat ca numarul de accidente grave in care sunt implicati biciclisti este in crestere an de an si insinuand ca este o dovada ca mersul cu bicicleta ar fi devenit mai periculos. In realitate, cresterea de cateva zeci de procente in ultimii ani a biciclistilor accidentati in accidente rutiere trebuie raportata la cresterea numarului absolut de biciclisti si de kilometri parcursi pe bicicleta, care este de sute de procente, astfel ca de fapt concluzia corecta este ca mersul pe bicicleta a devenit mai sigur si ca riscul statistic de accident scade constant si semnificativ an de an, urmare si a tipicului efect de siguranta numerica ("safety in numers").

Se observa si faptul ca Politia rutiera clujeana a avizat numeroase piste de biciclete si benzi comune pentru transportul public si biciclete, si alte infrastructuri specific biciclistice in Cluj-Napoca, propuse de Primarie, desi in mod evident cea mai mare parte nu indeplinesc cerintele legale si incalca bunele practici in domeniu, fiind nu doar neconfortabile si neatractive, ci de-a dreptul periculoase pentru biciclisti. Politia este prin urmare complice la monstruozitatile realizate de Primaria clujeana in ultimii ani cu pretentie de infastructuri biciclistice, cum este de exemplu criminala asa-zisa pista de biciclete de pe str. Uzinei Electrice, care baga biciclistii direct in coliziune frontala cu autobuzele care circula din sens opus sau ii doboara prin bordura oblica netesita din zona statiei de autobuz. In loc sa refuze avizul si sa oblige Primaria la remedieri, Politia rutiera "inchide ochii". Singura solutie este obligarea ei prin instanta sa retraga avizele date abuziv, cum au fost nevoite sa faca organizatii biciclistice din Bucuresti acum cativa ani pentru a curma o asemanatoare complicitate intre Primarie si Politie, care dusese la realizarea, cu mari sume de bani publici cheltuite aiurea, a unor asa-zise piste pentru biciclete care erau in mare parte impracticabile sau neatractive si periculoase pentru biciclisti.

Situatia se coreleaza si cu modul ineficient si pasiv in care Politia clujeana se ocupa de problema furturilor de biciclete in general, existand indicii ca ar putea fi vorba de mai multe decat de neglijenta sau tratare a neprioritara a acestui subiect, daca analizam ce dosare de furt de biciclete se intocmesc si ce biciclete se recupereaza de la hotii prinsi - mereu doar biciclete de slaba calitate, desi se fura mai ales biciclete bune si scumpe, si mereu minori care nu raspund penal sau inculpati care pretind ca au furat singuri desi e evident ca ar trebui sa fie vorba de grupari infractionale specializate, bine articulate.

La nivelul altor orase, se constata in ultima vreme abuzuri asemanatoare. Un exemplu pregnant sunt sicanele pe care Primaria Municipiului Bucuresti le face organizatiilor de biciclisti legat de organizarea de manifestari publice biciclistice, pana si in cazul celor care nu au conotatie militanta sau de protest. Iar cand o organizatie de biciclisti nu s-a supus interzicerii tardive si abuzive a unui Mars Biciclistic declarat conform legii si pentru care nu exista niciun motiv legal valid de interzicere, dar era tardiv sa fie anulata la timp prin instanta de contencios administrativ abuziv pronuntata decizie de interzicere, s-a intocmit dosar penal pentru liderul acelei organizatii de biciclisti din Bucuresti, pe motiv ca in loc sa renunte, a organizat totusi in fapt acel mars si s-a produs o blocare de cateva minute a traficului rutier...  Evident ca in instanta acel dosar abuziv nu are nicio sansa, dar autoritatile in mod abuziv de multa vreme tin pe rol in faza de urmarire penala acel dosar, cu rol de "sabie a lui Damocles" pentru intimidarea altor activisti si organizatii biciclistice.

Iar daca este sa privim mai sus, spre Ministerul Afacerilor Interne, acesta de peste jumatate de an isi incalca promisiunea facuta oficial in vara anului 2017 de a initia un proiect de lege de modificare a OUG 195 / 2002 privind circulatia pe drumurile publice, in care sa aboreze propunerile de modificare si completare primite in ultimii ani de la organizatiile de biciclisti si pe care a refuzat sa le discute in cadrul precedentelor modificari, sub pretextul ca cel tarziu in septembrie 2017 initiaza un proiect special dedicat in acest sens. Suntem in februarie 2018 si promisul proiect de lege sau de OG sau OUG nu a fost initiat.  In schimb, MAI a blocat din nou adoptarea proiectului de Hotarare a Guvernului privind marcarea traseelor cicloturistice, initiat de Ministerul Turismului, si de fapt de peste 15 ani MAI blocheaza sistematic orice reglementare legala care ar putea dezvolta turismul biciclistic, sub pretextul ca biciclistii fiind participanti vulnerabili la trafic, si avand Romania o pozitie de neinvidiat in statisticile de accidente rutiere grave la nivel european, solutia fireaasca este sa nu se ia nicio masura care poate incuraja mersul pe bicicleta....

9.         Intrebari deocamdata fara raspuns

Oare in ce scop acest efort si acest consum de resurse publice, inutil si penibil, din 17 februarie 2018, a autoritatilor politienesti clujene? Ce explicatii se vor da auditului intern? Ca s-a facut filaj, escortare si descurajare a periculosilor de biciclisti, care pedalau intr-un oras aproape "adormit" din punct de vedere al traficului motorizat comparativ cu o zi lucratoare? Ca trebuiau supravegheati acesti oameni perceputi probabil de unii politisti sau functionari din primarie ca inamicii mobilitatii moderne de secol trecut pe care mai par sa spere autoritatile ca o pot promova in marile orase, sufocate de masini?

Si toate acestea, in conditiile in care Politia si celelalte autoritati de ordine publica se plang de insuficienta resurselor, si in conditiile in care la editia din ianuarie 2018 nu a fost prezenti deloc nici Politia rutiera, nici Politia locala, nici Jandarmeria. Atunci nu era marsul lunar al biciclistilor un obiectiv de interes major politienesc, cum pare sa fi devenit acum?

Si de ce, dintre diversele manifestari biciclistice clujene, marsurile organizate de CCN sunt special vizate, in conditiile in care niciuna din clele peste 125 de editii lunare ale Marsului Biciclistilor Clujeni pe care le-am organizat cu incepere din septembrie 2007 nu a produs niciun incident sau tulburare a linistii publice sau bunelor moravuri, cum nu au produs nici marsurile organizate in trecutul mai indepartat (cu incepere din 1998) si nicio alta manifestare publica organizata sau coorganizata de CCN, si toate au fost declarate autoritatilor conform prevederilor legale?

Precizam ca nu cunoastem daca acest nou abuz isi are originea in vointa conducerii Primariei clujene, a Politiei rutiere, a IPJ Cluj sau a Jandarmeriei, sau a mai multora sau tuturor acestor trei structuri reprezentate in comisia locala special constituita cu privire la manifestari publice, conform Legii 60/1991, sau daca e o initiativa personala a politistului rutier prezent la locul unde era programat sa inceapa marsul biciclistic.

De aceea facem un apel public catre Primarul Mun.Cluj-Napoca, catre conducerea Politiei Locale, catre conducerea Politiei Rutiere si IPJ Cluj si catre conducerea Jandarmeriei la nivelul Clujului sa investigheze, documenteze si comunice public cui apartine initiativa acestei schimbari de atitudine si acestor interpretari antibiciclistice ale legislatiei, si sa ia masurile necesare ca pe viitor aceste interpretari abuzive sa inceteze.

In caz contrar ne rezervam dreptul sa intreprindem demersurile legale pentru identificarea celor raspunzatori de aceste interpretari, tragerea lor la raspundere legala, si impunerea interpretarilor corecte, conforme cu prevederile Constitutiei si cu jurisprudenta CEDO in materie de libertate de intrunire si manifestare.

Daca problema nu ar fi una mai profunda si mai serioasa, am putea vedea situatia descrisa din 17 februarie si intr-o tusa mai vesela, de exemplu la modul ca in Politia rutiera clujeana par sa se fi infiltrat ceva militeni deghizati in politisti si care au strecurat in procedurile interne diverse bancurile cu politisti, care sunt luate in serios, drept instructiuni de serviciu. Ba chiar te poti intreba daca nu cumva celebrul personaj Garcea nu a fost intre timp angajat in Politia rutiera si accede la posturi tot mai inalte de conducere...  Asa s-ar explica mai usor nu doar recentul incident, ci si seriozitatea cu care un alt personaj purtand uniforma Politiei rutiere ne reprosa cu ocazia unei editii speciale a Marsului Biciclistilor Clujeni, ca deranjam traficul auto, in conditiile in care era un eveniment patronat de Comisia Europeana si marcat in sute de orase prin interzicerea sau restrictionarea severa a circulatiei automobilistice in zonele centrale ale oraselor. Mai precis, era 22 septembrie, declarata "Ziua Europeana Fara Masini"!

Cluj-Napoca, 18 februarie 2018

av.Radu Mititean
director executiv CCN






, , , , , |
Bookmark and Share
Author: CCN
•2/13/2018 10:50:00 p.m.


Asociatia turistica sportiva civica si ecologista
CLUBUL DE CICLOTURISM "NAPOCA" (CCN)
str. Septimiu Albini nr.133 ap.18
400457 Cluj-Napoca web: www.ccn.ro
tel. 0744-576836 e-mail: office@ccn.ro
CIF: 5800675 RNPJFSP: 3561 / A / 1992
=================================

MARSUL BICICLISTILOR CLUJENI - EDITIA 125 - FEBRUARIE 2018

Sambata, 17 februarie 2018, se va desfasura la Cluj-Napoca, in organizarea Clubului de Cicloturism Napoca (CCN), sub egida Federatiei Biciclistilor din Romania (FBR), o noua editie a Marsului Biciclistilor Clujeni (a 125-a din seria lunara inceputa in septembrie 2007 in continuarea celei anuale incepute de CCN in 1998).

Sunt bineveniti orice biciclisti clujeni. Intalnirea participantilor va fi in piata Unirii, la ora 11:00. Marsul va dura circa o ora si jumatate si va strabate zona centrala si pericentrala a Clujului si cartierele Gheorgheni, Marasti si Grigorescu. Prognoza meteo este de amestec de nori si soare, cu temperaturi in jur de zero grade, fara precipitatii, deci conditii bune pentru pedalat hivernal.

Traseul concret este: Piata Unirii - Bd.Eroilor - p-ta A.Iancu - p-ta Stefan Cel Mare - p-ta Baba Novac - str.Milton Lehrer - p-ta T.Cipariu - bd.N.Titulescu - str.Unirii - str.Al.Vaida-Voevod - bd.21 Decembrie 1989 – p-ta Avram Iancu - str. Cuza Vodă - p-ta M.Viteazu - str. I.P.Voitesti - str. Dacia - str.Gen.Dragalina - bd.1 Decembrie 1918 - pasarela peste Somes - pista biciclete mal Somes - str. Uzinei Electrice - str.Stadion - Parcul Central S.Barnutiu - str. E.Isac - str.P.Maior - p-ta L.Blaga - str.Napoca - p-ta Unirii .

Este o noua ocazie de a reaminti autoritatilor locale, publicului si presei de nevoia promovarii utilizarii bicicletei ca o componenta esentiala a mobilitatii urbane durabile si alternativa viabila la transportul automobilistic, alaturi de transportul in comun si deplasarea pietonala.

Marsul este legat si de faptul ca Primaria clujeana a dezactivat total serviciul de biciclete comunitare Clujbike si continua sa nu rezolve gravele carente de semnalizare rutiera a infrastructurilor pentru biciclete (de exemplu banda comuna cu transportul public de la Primarie spre cart.Marasti, pe str.Memorandumului si bd.21 Decembrie), insista sa faca benzi comune pentru biciclete si transportul public mult prea inguste ca sa fie fezabile, nu renunta la politica de ingustare a trotuarelor, nu reface pistele degradate si multe promisiuni probiciclistice au ramas in continuare doar pe hartie si unele dintre cele realizate sunt in stare precara ca marcaje, plus de calitate redusa prin lipsa de continuitate si de latime inadecvate etc.

Totodata, marsul este, ca de obicei, si un prilej de contact, cunoastere si pedalare impreuna a biciclistilor clujeni, o ocazie de impartasire de opinii, de gasit colegi de excursii sau surse de echipament specific, de schimb de experienta pe tema magazinelor si service-urilor de biciclete si alte teme de interes si de cunoastere de noi trasee urbane.

Detalii despre editiile precedente ale marsului biciclistilor clujeni pot fi gasite si pe pe www.ccn.ro precum si pe site-ul aferent listei publice de discutii clujbike@yahoogroups.com

Prezentul comunicat se gaseste si online pe www.ccn.ro si evenimentul are pagina de facebook: https://www.facebook.com/events/176533002961960/

Cluj-Napoca, 13.02.2018

RADU MITITEAN
director executiv CCN


, , , , |
Bookmark and Share